Nadanie Imienia

Nadanie Imienia PDF Print E-mail
Written by : Paulina Rosowiecka
There are no translations available.

„Wy jesteście przyszłością świata”

Nadanie imienia Jana Pawła II racławickim szkołom

Dzień 26 października 2011 r. wpisze się na trwałe w historię naszej szkoły. Tego bowiem dnia miało miejsce uroczyste nadanie imienia  Jana Pawła II  racławickim  szkołom: szkole podstawowej i gimnazjum. Do tej uroczystej chwili nasi nauczyciele przygotowywali nas  długo. Na godzinach wychowawczych zgłębialiśmy naukę Jana Pawła II, a zwłaszcza wartości, którym wierny był przez całe życie nasz Ojciec św. Realizowaliśmy także, pod kierunkiem naszych wychowawców, projekt edukacyjny pt. „Jan Paweł II naszym nauczycielem i przewodnikiem”. Efektem naszych prac były wykonane przez każdą klasę tematyczne postery, które w dniu uroczystości zaprezentowaliśmy na wystawach.
I wreszcie nadszedł ten dzień. Rozpoczęliśmy go uroczystą mszą świętą, którą odprawiali w koncelebrze księżą: przedstawiciel Kurii w Opolu, księża absolwenci ks. Eugeniusz Dębicki, ks. Edward i Stanisław Bogaczewiczowie, ks. Tomasz Wrona oraz nasz ks. proboszcz Grzegorz Turczyn. Przepiękne kazanie wygłosił ks. dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu - Marcin Wilczek, który pouczał nas, że noszenie imienia Jana Pawła II to wielki zaszczyt, ale także zobowiązanie, któremu niełatwo sprostać.
W czasie mszy świętej zostały poświęcone sztandary naszych szkół, które ufundowała Rada Rodziców, po wcześniej zorganizowanej społecznej kweście.
Następnym punktem naszej uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez pana Burmistrza Andrzeja Kałamarza.
Dalsza część uroczystej gali odbywała się w szkole. Dyrektorzy naszych szkół rozpoczęli od powitania zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in.: ks. dyrektor Marcin Wilczek, pani poseł Janina Okrągły, pan wicekurator oświaty Rafał Rippel, pan wicestarosta Józef Skiba, pan przewodniczący Rady Powiatu Prudnickiego Józef Janeczko, pan Burmistrz Andrzej Kałamarz, pani wiceburmistrz Barbara Wróbel, pan burmistrz Rietbergu Andre Kuper z małżonką, radni gminni na czele z przewodniczącym panem Krzysztofem Bartonem, liczni pracownicy naszej gminy, dyrektorzy okolicznych szkół, księża, sponsorzy, rodzice i my uczniowie. Po powitaniach przewodniczący naszych samorządów uczniowskich z rąk pana przewodniczącego Rady Miejskiej w Głogówku Krzysztofa Bartona, odebrali uchwały o nadaniu imienia Jana Pawła II naszym szkołom. Później zaprezentowano akty erekcyjne, a następnie sztandary od rodziców przejęli Dyrektorzy naszych szkół, którzy z kolei przekazali je pocztom sztandarowym. Na obu naszych sztandarach widnieje postać Jana Pawła II. Szkoła podstawowa otrzymała sztandar z mottem „Wy jesteście przyszłością świata”, zaś gimnazjum „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry pod prąd”. Na sztandarach znalazły się także wartości bliskie naszej społeczności szkolnej, a wynikające z nauki Jana Pawła II: w szkole podstawowej „Nauka, Dobro, Radość”, zaś w gimnazjum „Prawda, Dobro, Odpowiedzialność”.
Kolejnym punktem programu było wbicie gwoździ do księgi pamiątkowej przez naszych sponsorów, którzy nie żałowali funduszy na nasze przepiękne sztandary. Były także gratulacje, przemówienia gości i prezenty m.in. aparat cyfrowy, książki, gry.
Ostatnią częścią gali była przygotowana pod kierunkiem nauczycieli część artystyczna, poświęcona nauce i wartościom, którym wierny przez całe życie był nasz patron. Poezja przeplatała się z piosenkami wspaniale śpiewanymi zarówno przez solistów, jak i przez nasz szkolny chór. Program artystyczny przygotowany był na bardzo wysokim poziomie, za każdym razem artyści otrzymywali salwę braw.
Po uroczystości zaproszeni goście udali się na obiad, zaś my uczniowie degustowaliśmy przepyszne papieskie kremówki. I tak zakończył się ten szczególny dla nas dzień, który
otworzył przed nami nowy rozdział życia. Mamy nadzieję, że słowa i nauka Jana Pawła II pozostaną z nami, a my - społeczność szkolna - będziemy godnymi jego imienia.